
Universiteit Utrecht koopt zonneweide A12 in Bunnik
7 juli 2023 om 11:44 Natuur en milieu Tips van de redactieBUNNIK De Universiteit Utrecht gaat ten zuiden van de A12 een zonneweide bouwen op een stuk grond in Bunnik. Het gaat om een deal tussen de UU en IX zon. In 2025 zou hier bijna een vijfde van alle energie die de UU nodig heeft, vandaan komen. De kosten bedragen tussen de 6 en 8,4 miljoen euro, deze zijn tussen de 4 tot 9 jaar terugverdiend. Dit heeft Digitaal Universiteitsblad DUB bekend gemaakt. Omdat deze deal nog niet helemaal rond was, had deze nog niet naar buiten mogen worden gebracht. Bunniks Nieuws weet dat maandag 10 juli het park en de aandelen bij de notaris worden overgedragen, en dat die dag een gezamenlijk persbericht uitgaat van Energie Coöperatie Bunnik (ECB) en de UU.
De Universiteit Utrecht wil in 2030 CO2-neutraal zijn en minder afhankelijk worden van de energiemarkt. Daarom wil ze zoveel mogelijk energie zelf opwekken en dit zo duurzaam mogelijk doen. Op het Utrecht Science Park is echter te weinig ruimte om een zonneweide aan te leggen, daarom is gekeken naar grond in de nabijheid van het USP.
Ten zuiden van de A12 in Bunnik is 15 hectare grond bestemd voor een zonneweide. Hiervan is circa 6,5 hectare voor de universiteit. De overige grond wordt gebruikt door de Energie Coöperatie Bunnik.
![]()
Zonnepark A12 in Bunnik, één van de twee velden gaat naar UU - ECB
17 PROCENT ENERGIEVRAAG UU
Volgens DUB krijgt de UU krijgt de grond tegen betaling dertig jaar in gebruik. De zonneweide moet nog worden gebouwd. Er is berekend dat het UU-deel circa 8 miljoen kilowattuur per jaar op zal wekken. Dit is goed voor ongeveer 17 procent van de energievraag van de universiteit. Naar verwachting wordt volgend jaar begonnen met het aanleggen van kabels tussen de zonneweide en de warmtekrachtcentrale op het terrein van Diergeneeskunde. In 2025 moet de zonneweide energie gaan leveren.
De zonneweide zorgt voor een reductie van de CO2-afdruk met circa 2200 ton per jaar. Door de extra zonne-energie bespaart de UU gas doordat de warmtekrachtcentrale minder ingezet hoeft te worden voor het opwekken van elektriciteit van april tot en met september. Afhankelijk natuurlijk van het aantal zonne-uren. In 2021 was het gebruik van aardgas verantwoordelijk voor 44 procent van de CO2-uitstoot.
De verwarmingen in veel gebouwen draaien nog wel op gas. Dat betekent, zegt de UU, dat maatregelen als de verwarming weer hoger draaien dan 19 graden, niet aan de orde is. ,,Met de aankoop van het zonneveld hopen we een stap dichterbij onze ambitie te zijn, maar dat betekent niet dat andere maatregelen worden omgedraaid. De meest duurzame energie is tenslotte de energie die niet gebruikt wordt.”
7500 PANELEN OP DAKEN
De Universiteit Utrecht wekt in het USP al veel meer elektriciteit op met zonne-energie. Sinds 2016 breidt het aantal zonnepanelen op de daken van diverse UU-gebouwen uit. Uit de duurzaamheidsrapportage van 2022 blijkt dat aan het einde van dat jaar 7388 zonnepanelen op daken van USP-gebouwen liggen. Dit dekt 3 procent van de energievraag. Het aantal panelen is sindsdien verder uitgebreid tot zo’n 7500.
Op verschillende plekken op de UU werd de afgelopen weken al gesproken of geschreven over een zonneweide die de universiteit in gebruik gaat nemen. Per abuis stond de weide al vermeld in financiële stukken en ook tijdens een bijeenkomst met de bezetters van het Minnaertgebouw zei vicevoorzitter Margot van der Starre dat de UU een veld vol zonnepanelen in gebruik gaat nemen. Er zou slechts een kabel tussen het veld en het Utrecht Science Park (USP) getrokken hoeven worden. De deal bleek echter nog niet rond en de UU had in een contractuele overeenkomst afgesproken gedurende de onderhandelingen geen specifieke informatie openbaar te maken.
bron: DUB













