
Geen sociale huur- maar koopappartementen in de Krommerijnstraat in Bunnik
7 november 2023 om 09:45 PolitiekODIJK In april stemde de gemeenteraad in met de komst van een appartementengebouw op een braakliggend terrein aan de Krommerijnstraat. De projectontwikkelaar had een ontwerp ingediend voor zes appartementen: twee voor sociale huur, twee voor middenhuur en twee duurdere huurappartementen. Afgelopen maand bleek dat dit financieel niet meer haalbaar is.
door Frits Beijnink
De raad gaat nu akkoord met een ontwerp voor zes koopappartementen, waarvan er vier (beduidend) goedkoper moeten worden dan de huidige grens voor ‘sociale koop’ (405.000 euro). Hoeveel dat is, is afhankelijk van wat de projectontwikkelaar nog haalbaar acht.
STIJGENDE BOUWKOSTEN
De projectontwikkelaar lichtte op de informatieavond in oktober toe dat hij het liefst goedkopere huurappartementen wil bouwen maar dat dit met de sterk gestegen bouwkosten en rente niet meer haalbaar is. Het is een bekend probleem dat onlangs ook naar voren kwam bij de discussie over de bouw van soortgelijke appartementen in Werkhoven. Daar maken vier appartementen voor sociale huur en twee voor middenhuur ook plaats voor koopappartementen. Het lijkt er dus op dat de bouw van sociale huur (tot 808 euro per maand) en middenhuur (tot circa 1100 euro) in kleine appartementengebouwen onhaalbaar is geworden. Het is afwachten hoe dat gaat uitpakken voor de Kersenweide, waar van 1200 woningen 30 procent sociale huur moet worden.
HOEZO ‘SOCIAAL’?
Koopwoningen tot 405.000 euro (de huidige NHG-grens) worden in overheidsjargon ‘sociale koop’ genoemd. Op de politieke avond van 2 november verwoordde Casper de Kok (P21) maar weer eens een bekend standpunt van zijn partij: aan die prijs is niets ‘sociaals’. Om dit bedrag te financieren is een inkomen van 90.000 euro nodig, ruim meer dan twee modale inkomens. De raad heeft op initiatief van P21 en D66 overigens recent besloten twee nieuwe categorieën sociale koop in het woningbeleid te gaan opnemen, tot 280.000 en tot 355.000 euro. Formeel kan het college deze maximale prijzen afdwingen bij nieuwe bouwplannen, maar het is dan zeer de vraag of een projectontwikkelaar nog wil bouwen.
CORRECTIE 7-11 De gemeente geeft naar aanleiding van bovenstaand artikel aan dat de extra grens van 355.000 euro nu al in de zogeheten ‘doelgroepenverordening’ is opgenomen. Besluitvorming over de derde grens van 280.000 vindt volgend jaar plaats.
CORRECTIE 9-11 Raadslid Koen van Gulik (P21) merkt terecht op dat het formele besluit pas in de raadsvergadering van 16 november wordt genomen. De zinsnede ‘de raad gaat nu akkoord’ in bovenstaand artikel is gebaseerd op de debatbijdragen op de politieke avond van 2 november. Beter was geweest: ‘het lijkt er op dat de raad akkoord zal gaan’, hoewel de door van Gulik aangedragen correctie nu andere verwachtingen wekt.













