
Bunnikse begroting voor komende jaren pas eind december duidelijk
15 november 2022 om 09:00 PolitiekODIJK De raad heeft een ‘basisbegroting’ voor deze raadsperiode goedgekeurd. Maar de echte discussie over de begroting moet nog komen, in december. Dat kan dan pas omdat, naast het coalitieakkoord van P21 en D66, nu ook een raadsprogramma is vastgesteld, dat door álle partijen is ondertekend. Beide akkoorden worden door het college uitgewerkt in een voorstel voor een collegeprogramma en een nieuwe begroting, waarin duidelijk wordt welke keuzes er gemaakt worden en wat die kosten.
door Frits Beijnink
De Bunnikse politiek is in een bijzondere situatie beland. Andere gemeenteraden bespreken deze maand een uitgewerkte begroting voor de komende jaren, gebaseerd op het coalitieakkoord en het daaruit voortvloeiende collegeprogramma. In gemeenten waar men er niet in geslaagd is een coalitie te vormen kiest men voor een raadsprogramma, opgesteld door alle partijen, als basis voor collegeprogramma en begroting. In Bunnik heeft men gekozen voor zowel een coalitieakkoord als een raadsprogramma. En dat is waarschijnlijk vrij uniek.
COALITIEAKKOORD Het coalitieakkoord van P21 en D66 is een beknopt document dat de nadruk legt op woningbouw en de energietransitie. De coalitie wil tot 2040 in totaal 4300 woningen bouwen. Door inzetten op isolatiemaatregelen en duurzame energie moet Bunnik in 2040 klimaatneutraal zijn. De opbrengst van de woningbouw, geraamd op vier miljoen euro, wordt gebruikt om te investeren in de leefbaarheid van de dorpen en in natuur en fietsverbindingen. In het debat over het coalitieakkoord van 24 mei noemde het CDA het akkoord ‘weinig sociaal’ omdat er vrijwel niets in staat over het sociaal domein, zoals jeugdzorg, vluchtelingenhulp, onderwijs en veiligheid. En de VVD sprak van ‘onrealistische doelstellingen, met een groot gat in de hand’, met de vraag waarom de coalitie al in 2040 een klimaatneutraal Bunnik wil – de landelijke ambitie is 2050. De coalitie nodigde CDA en VVD uit om voor de ontbrekende onderwerpen samen plannen te maken, in een raadsprogramma. Zo’n raadsprogramma had eerder al de duidelijke voorkeur van informateur Maarten Divendal en, naar verluidt, burgemeester Ruud van Bennekom.
WEINIG HOUVAST De coalitie stelt dat het coalitieakkoord bewust vooral een ambitie neerlegt en geen uitgewerkte plannen bevat, om zo ruimte te laten aan het college en de andere partijen. Maar in oppositiekringen is te horen dat het college op basis van dit akkoord geen collegeprogramma kon samenstellen. Hoe het ook zij, alle partijen zijn de laatste maanden druk bezig geweest om tot een gezamenlijk raadsprogramma te komen. Daarvoor is zelfs een externe begeleider aangetrokken, in de persoon van Frits Naafs, burgemeester van de gemeente Utrechtse Heuvelrug. Het raadsprogramma werd in de raad van 10 november gepresenteerd.
SOCIAAL DOMEIN Het programma – met 9 pagina’s inhoud even lang als het coalitieakkoord – richt zich sterk op het sociaal domein. Uit de inleiding: „De stijgende kosten voor zaken als energie en voedsel treffen mensen in een kwetsbare positie het hardst…Dit en andere maatschappelijke vraagstukken vormen de kern van dit raadsprogramma: opgaven met als doel om de leefbaarheid, gezondheid, sociale cohesie en veiligheid van onze dorpen te behouden en te versterken, waarbij het uitgangspunt is om de woonlasten voor onze inwoners niet omhoog te laten gaan.” Een belangrijk onderdeel van het programma is het minimabeleid dat volgend jaar in een nieuwe versie het licht moet zien. Betere jeugdzorg, verbetering van de verkeersveiligheid en een zo snel mogelijke aanleg van een fiets- en voetgangerstunnel onder de N229 naar de Kersenweide zijn andere concrete onderwerpen.
VERVOLG In de raad van 10 november dienden diverse partijen al voorstellen in om extra geld vrij te maken, voor ondersteuning van inwoners in een kwetsbare positie, voor jongerenwerk en voor verenigingen die de energienota niet meer kunnen betalen. Maar de conclusie bij het merendeel van deze voorstellen was dat de raad pas de juiste prioriteiten kan stellen bij een behandeling van de totale begroting. Dat gebeurt in de vergadering van 22 december, waarbij voorzitter van Bennekom al waarschuwde dat één avond wel eens te weinig kan zijn.













