
Bijzondere lezingen tijdens Weekend van het Verdedigingserfgoed WaterliniemuseumFort bij Vechten
5 april 2026 om 12:44 Lokaal Deel je nieuwsOp zaterdag 18 en zondag 19 april staat het Waterliniemuseum Fort bij Vechten in het teken van het Weekend van het Verdedigingserfgoed. Tijdens dit weekend worden bijzondere lezingen georganiseerd over de geschiedenis en betekenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
Verscholen in het landschap ligt deze indrukwekkende waterlinie er nog altijd bij. Al meer dan twee eeuwen oud en tegenwoordig erkend als UNESCO Werelderfgoed, roept zij vragen op: waar diende dit systeem voor en wat is er vandaag de dag nog van terug te vinden? Bezoekers krijgen hier antwoord op tijdens een inspirerende lezing van Hans Nap, die zowel op zaterdag 18 als zondag 19 april spreekt. Als kenner van de waterlinie en de vele forten, en al bijna veertig jaar actief in het gebied, weet hij zijn publiek als geen ander mee te nemen in dit unieke verdedigingssysteem.
Op zondag 19 april is er bovendien een extra lezing door Bas Kreuger, getiteld Weerbaar water. In deze lezing staat het Nederlandse waterwapen centraal. Kreuger laat zien hoe water door de eeuwen heen als militair middel werd ingezet: van de klassieke oudheid en de Romeinse tijd tot de Tachtigjarige Oorlog, waarin het waterwapen tot volle ontwikkeling kwam. Ook wordt ingegaan op de rol van waterlinies in de 17e eeuw, die Nederland beschermden tegen vijanden, en op de bloeiperiode in de 19e en 20e eeuw. Deze ontwikkeling leidde uiteindelijk tot de erkenning als UNESCO Werelderfgoed. De lezing sluit af met een blik op de rol van water in de moderne krijgsgeschiedenis.
Geïnteresseerden kunnen zich voor de lezingen aanmelden via de website van het museum: Waterliniemuseum.
(Foto: Jessica de Korte)

















