
De boer op: Wim maakt alle tractoren en machines klaar voordat het seizoen losbarst
5 januari 2023 om 16:00 Achtergrond’t GOY De lente komt eraan. Dat betekent dat alles weer gaat groeien en bloeien en dat de werkzaamheden in de fruitteelt veranderen. In de winter is voornamelijk snoeien van groot belang. In maart komen de machines van stal om klaar te maken voor het seizoen. Sommigen laten dat doen. Anderen, zoals Wim van Wijk uit ‘t Goy, doen het zelf.
door Agnes Corbeij
Wim van Wijk (70) groeide als jongste zoon in het gezin op in het dorp Houten. ,,Ons bedrijf stond op de plek waar nu basisschool de Vlinder staat.” Zijn ouders hadden daar een gemengd bedrijf met fruit, koeien en varkens. Wim zijn vader overleed toen hij 9 jaar oud was. ,,Mijn moeder heeft het bedrijf voortgezet, met mijn broers. Mijn broer Anton woont nog steeds in de oude boerderij, pal naast de school.”
De boer op: Zaaien, oogsten, melken, scheren; we weten ongeveer wat de boer allemaal doet op zijn bedrijf. Maar achter de staldeuren gebeurt er nog veel meer bij de agrariër in de Kromme Rijnstreek. Het afgelopen jaar bezocht Bunniks Nieuws in het kader van de serie ‘De Boer Op’ iedere maand een of twee agrarisch ondernemers uit onze regio, om te vragen wat zij deze maand allemaal doen. Deze serie plaatsen we in de eerste twee weken van januari nogmaals, gratis te lezen voor iedereen.
TECHNIEK Zelf koos Wim voor de techniek. ,,Ik werkte jarenlang in de landbouwmechanisatie in de regio.” In 2002 verhuisde Wim naar een voormalig melkveebedrijf aan de Tuurdijk in ‘t Goy. Hier begon hij met zijn vrouw een fruitteeltbedrijf. Inmiddels hebben ze 10 hectare peren en 4 hectare appels. ,,Ik zag het niet zitten om ook na mijn zestigste nog in de landbouwmechanisatie te werken. Het is fysiek een zwaar beroep.”
Als monteur zat Wim langs de weg. ,,Ik kwam als servicemonteur op veel verschillende bedrijven, sprak veel mensen. Daar genoot ik van. En dat heb ik ook zeker wel gemist in het begin.”
MACHINES Zijn technische kennis komt hem heel goed van pas in de fruitteelt. ,,We hebben drie hoofd tractoren. Daarmee doen we het meeste werk. Daarnaast hebben we nog een paar kleintjes voor de pluktreinen. Het onderhoud doe ik zelf. Ze zijn ouder dan de gemiddelde tractoren die gebruikt worden in de regio, maar omdat ik ze goed onderhoud, doen ze het nog prima. Als ik een tractor open heb liggen, ben ik er zo twee dagen mee bezig.”
![]()
Het apparaat dat Wim gebruikt om te controleren of alle slangen en spuitkoppen evenveel vloeistof doorlaten. - Agnes Corbeij
Naast de tractoren worden er verschillende machines gebruikt in de fruitteelt. ,,Een spuitmachine, versnipperaar, machines voor grondbewerking en een wortelmes. Ook voor de watervoorziening is het nodige onderhoud nodig.” Op dit moment is Wim bezig met de spuitmachine. ,,Ik heb een apparaat waarmee ik precies kan testen of alle slangen en spuitdoppen evenveel vloeistof doorlaten. Dat test ik met water. Daarmee kan ik beter afstellen en eventueel een spuitdop wisselen.”
SPUIWATER Lang niet alle fruittelers doen dat. ,,Dat komt door mijn technische achtergrond. Ik vind dat leuk om te doen en het levert zeker wat op.” Zijn technische kennis komt Wim ook op andere fronten heel goed van pas. ,,Bijvoorbeeld in het project rondom spuiwater vanuit de varkenshouderij.”
![]()
Het spuiwater uit de luchtwassers van varkenshouder Van Vulpen staat bij Wim op het erf om als meststof en bestrijdingsmiddel ingezet te worden. - Agnes Corbeij
Met dit project, “Innovatief hergebruik spuiwater in fruitsector”, dat wordt ondersteund door het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling wil Wim bijdragen aan de kringlooplandbouw. ,,In de luchtwassers van varkenshouder Wim van Vulpen aan de Achterdijk in Bunnik zit spuiwater. Daar zit zwavel en stikstof in, die wij als meststof kunnen gebruiken. Het werkt ook als onkruidbestrijder en het blad wordt er sneller door verteerd. Daardoor krijgen ziekten en plagen weer minder kans. Ook bevordert spuiwater het bodemleven. Het betekent dat ik minder bestrijdingsmiddelen en meststoffen hoef te gebruiken.”
OPVOLGING Samen met zijn vrouw Tonny heeft Wim drie kinderen, twee dochters en een zoon. Een van hen, Sandra, zit nu ook in het bedrijf. ,,Ze heeft 15 jaar in de zorg gewerkt, maar kiest toch voor de fruitteelt.” Wim is nog volop aan het werk in het bedrijf en blijft zeker voorlopig de technische kant van het bedrijf doen. ,,We hebben het mooiste beroep dat er is.”
















