N229 door Odijk, ter hoogte van de Wilgenkamp.
N229 door Odijk, ter hoogte van de Wilgenkamp. Frits Beijnink

College beantwoordt vragen CDA over geluidsnormen N229

2 februari 2024 om 11:30 Politiek

ODIJK Naar aanleiding van de hogere geluidsnormen langs de N229 stelde Annemarie Huijsman van het CDA onlangs een serie schriftelijke vragen aan het college. Zij vindt de verhoging strijdig met het raadsbeleid, maar het college weerlegt dat.

door Frits Beijnink

Op de vraag van Huijsman of er inderdaad sprake is van een verhoging van de geluidsnormen is het antwoord van het college een kort en krachtig ‘Nee’. De uitleg daarbij vergt wat hersengymnastiek, en komt kort door de bocht op het volgende neer: er waren eerder nog geen normen vastgesteld, ook niet voor bestaande woningen langs de N229. En als er geen normen zijn, kun je die ook niet verhogen. De nu voorgestelde normen zijn wel hoger dan de ‘voorkeurswaarde’ die als basis geldt. Daarom is het ‘besluit hogere waarden’ nodig én moet de gemeente geluidsbeperkende maatregelen nemen. Of Huijsman dit antwoord kan volgen – voor de verslaggever was het een hele kluif – en zich er tevreden mee laat stellen, is even afwachten. Maar ze kreeg nog op meer van haar vragen antwoord.

WHO-NORMEN

Huijsman vraagt waarom het college niet het afgesproken onderzoek heeft verricht naar de toepasbaarheid van de strengere WHO-normen voor geluid en luchtkwaliteit. Het antwoord geeft aan dat zij het ontwerpbestemmingsplan kennelijk niet helemaal heeft doorgenomen. Daarin wordt namelijk wel aangegeven waarom deze normen niet haalbaar zijn. Dat geldt, zeker voor luchtkwaliteit (stikstofdioxide en fijnstof), zo ongeveer voor heel Nederland. En om de WHO-norm voor geluid te halen zou er een twee kilometer lang geluidsscherm langs de A12 van minimaal twee meter hoog moeten komen. De gemeente heeft daar het geld niet voor en het Rijk (verantwoordelijk voor geluidsschermen langs snelwegen) peinst daar niet over, omdat hier voldaan wordt aan de Nederlandse normen.

GEVOLGEN ODIJK

Huijsman vreest dat de nieuwe geluidsnormen negatieve gevolgen hebben voor Odijk. Het college ontkent dat: er worden nu juist geluidswerende maatregelen genomen. De verkeersdrukte op de N229 door Odijk zal daarnaast nauwelijks toenemen door de komst van de Kersenweide. De wijk wordt immers aan de noordkant ontsloten, via de kruising bij het gemeentehuis. Daarnaast vreest Huijsman dat met de nieuwe normen de provincie minder druk zal ervaren om de N229 om te leggen. Ook dat bestrijdt het college: „De urgentie wordt juist verder benadrukt. Het geluidsonderzoek laat zien dat verleggen van de N229 een grote positieve invloed kan hebben op het dorp Odijk. De geluidswaarden die we verwachten zullen dan aanzienlijk lager zijn. We blijven de noodzaak van verplaatsing van de N229 bij de provincie aankaarten.”

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie