
In Memoriam: mede oprichter lokale krant ‘t Groentje Floor Pater-Oskam overleden
16 december 2025 om 11:45 MensenBUNNIK - WIJK BIJ DUURSTEDE Op donderdagmiddag 4 december is op 95-jarige leeftijd, temidden van haar familie, Floor Pater-Oskam overleden. Zij woonde al een tijdje niet meer op de Achterdijk en was inmiddels verhuisd naar de Wulperhorst in Zeist.
Op de Achterdijk begonnen Cees en Floor in 1952 het fruitbedrijf, op een perceel schuin tegenover het ouderlijk huis van Cees. Het echtpaar kreeg drie kinderen: Betsy, Jan Mijndert en Renske. Floor werd oma van zes kleinkinderen en omi van tien achterkleinkinderen. ,,Op het fruitbedrijf heeft onze moeder veel stappen staan”, aldus dochter Betsy tijdens de uitvaart.
Fruitteler met passie voor journalistiek
Voor de krant begon het allemaal in 1965. Fruit-en bijenteler Cees Pater had altijd al belangstelling voor journalistiek en schreef begin jaren 60 voor de Zeister Nieuwsbode, de laatste jaren vulde hij een Bunnikse voorpagina van dit blad. Toen op 1 september 1964 Bunnik, Odijk en Werkhoven tot één gemeente werden samengevoegd, broedde hij op een gewaagd plan.
Een eigen krant?!
Op een zomerdag in 1965 was Floor Pater met een tiental jongelui op het land aardbeien aan het plukken. Cees kwam het land oplopen en nam Floor apart. ,,Ik moet je wat vertellen”, zei hij ernstig. Floor schrok een beetje, wat zou er aan de hand zijn? ,,Ik wil een eigen krant beginnen”, het hoge woord was eruit. ,,Ben je nou helemaal gek geworden!”, was Floor’s eerste reactie. ,,Nou daar zullen we het vanavond verder over hebben!”. Floor ging snel terug naar de jongens en meisjes die aan het plukken waren. De aardbeien moesten eraf, dat vond ze op dat moment even belangrijker.
’s Avonds hadden ze het er inderdaad over. Floor had haar twijfels over het plan, aan de andere kant bewonderde ze Cees om zijn initiatief. ,,Nou goed”’, zei ze ten slotte. Maar ze stelde twee voorwaarden: ,,Geen cent van wat wij hier op het fruitbedrijf verdienen gaat naar de krant en ik geef je een halfjaar de tijd om winstgevend te zijn.” Cees Pater heeft nooit hoeven zwichten voor de voorwaarden van Floor. De krant was al snel een succes, en kon voldoende advertentie-inkomsten genereren. Een halfjaar later stond Bunniks Nieuws als een huis. In 1970 werd Houtens Nieuws als editie toegevoegd.
Achteraf bezien heeft Floor nooit spijt gehad, zo vertelt ze in een speciale jubileumeditie ter ere van het 40-jarig bestaan van Bunniks Nieuws in oktober 2005. Ze hebben wel hard moeten zwoegen, zeker toen de kinderen klein waren.
![]()
Floor, Hanny en Jan Mijndert in oktober 2005, kijkend naar de giraffe door de Club van Dertien gemaakt van kranten bij gelegenheid van het 40 jarig bestaan van Bunniks Nieuws - Edward Mac Gillavry
Donkere wolk
In 1969 trok een donkere wolk over het gezin Pater. Cees bleek diabetes te hebben en dat tastte ook zijn gezichtsvermogen aan. Al snel kon hij niet meer autorijden en Floor reed hem naar al zijn afspraken. In de periode dat Cees uitgeschakeld was, werd Floor voor de leeuwen gegooid. Moedig pakte ze de uitdaging op. De krant moest doorgaan en Floor trok naar het gemeentehuis om de raadsvergaderingen te verslaan. ,,Ik wist niet waar ik het zoeken moest”, vertelt Floor in 2005 aan de verslaggever van het Bunniks Nieuws. ,,Het was dat er iemand een ketting om had, dat moest dan wel de burgemeester zijn.” Floor sloeg zich er doorheen en later - toen Cees niet meer kon lezen - las ze hem alle raadsbesluiten voor. Met die kennis luisterde Cees naar de beraadslagingen en schreef vervolgens uit z’n hoofd het verslag.
Tien jaar lang voorgelezen
Floor heeft tien jaar lang voorgelezen. Cees becijferde eens dat ze dat zo’n tien tot elf uur in de week deed. De laatste twee jaar kon Cees niet meer typen, dan zaten ze samen bij de raadsvergaderingen en maakte Floor aantekeningen. Die werkten ze direct na de vergadering uit, want de krant werd de volgende dag gedrukt. In 1993 overleed Cees Pater, 66 jaar oud, de diabetes was hem fataal geworden.
Bleef betrokken bij krant
Zoon Jan Mijndert en zijn echtgenote Hanny, toen begin dertigers, besloten de krant voort te zetten. Als nieuwe generatie voegden zij er in 1995 Wijks Nieuws aan toe. Per 1 januari 2016 zijn de drie kranten overgenomen door de BDU. Tot die tijd werden de kranten gemaakt in een kantoor op het erf van het fruitbedrijf - achter het huis waar Floor en Cees hun gezin groot brachten. Links van de fruitschuur bouwden Hanny en Jan Mijndert een eigen huis. De medewerkers op kantoor werden door Floor altijd hartelijk begroet. Eén van hen zegt hierover: ,,Ze was zeer betrokken bij de krant en meestal kwam ze wel even binnen informeren hoe het ging. Ze vroeg ook regelmatig naar ons en hoe het thuis ging. Wat ik mooi vond om te zien, was hoe gek haar kinderen en kleinkinderen op haar waren. Bewonderenswaardig vond ik ook dat ze ondanks haar toen al wat hogere leeftijd zo gek was op haar fietsclub en regelmatig mooie, lange fietstochten maakte.” Bij één van de redactieleden die vanuit huis werkte en in het buitengebied woonde, kwam ze op vrijdagmiddagen regelmatig al bellend en enthousiast roepend voorbij fietsen.
Een redactielid heeft als herinnering dat Floor bij elke ontmoeting altijd eerst even liet weten hoe de vlag erbij hing, of ze je wel of niet mocht op dat moment. Vaak hing dat van de geschreven artikelen af, want ze hield de krant goed bij. ,,Meestal mocht ze me wel, want bij de Paters houden ze van eigengereide mensen, dat zijn ze zelf tenslotte ook.”
Een ander redactielid herinnert zich dat hij door Jan Mijndert Pater aan zijn moeder werd voorgesteld. ,,Floor had net de ramen van haar huis gelapt en zei niet zonder trots dat ze ook de goten had schoongemaakt, ze kon er net bij. Ik zei dat ik het prima vond dat ze de ramen deed, maar dat ze de goten maar niet meer moest schoonmaken. Ik schrok een beetje van mijn opmerking, wel vrijpostig als je net komt kennismaken. Floor keek me even woedend aan vanachter haar dikke brillenglazen. Toen begon ze te lachen, onbedaarlijk. Het ijs was gebroken en dat is altijd zo gebleven.”
Kapiteinspet
Een gedenkwaardig voorval is in de 40-jarige jubileumeditie van oktober 2005 terechtgekomen. Tijdens een vakantie van Hanny en Jan Mijndert ging iets mis met het drukproces bij de BDU. De medewerkers op het kantoor aan de Achterdijk zagen wel in dat het gloeiend fout zat, maar de krant was al gedeeltelijk bezorgd, dus de ramp was al geschied. Maar Floor Pater liet het er niet bij zitten en eiste bij de drukker dat er een nieuwe editie gedrukt werd, op kosten van de drukkerij. Zo geschiedde. Een dag later werd alsnog een overal foutloze krant bezorgd. Na terugkeer van vakantie kreeg Jan Mijndert een nog verbouwereerde drukkerij aan de telefoon: ,,We wisten niet dat je moeder nog in het bedrijf zat!”. ,,Dat zit ze niet meer”, zei Jan Mijndert. ,,Maar als wij weg zijn, heeft zij hier de kapiteinspet op!”
Sterke persoonlijkheid
De dominee schetste Floor Pater tijdens de dienst als iemand wiens leven zich kenmerkt door hard werken en zorgen voor een ander. Iemand die een duidelijke plek innam, er als persoon steeds was - in haar huwelijk, in de maatschappij, bij de krant, het gezin. ,,Ze was er en hield een oogje in het zeil. Ze was er in haar oprechtheid en duidelijkheid. Floor had graag in alle dingen de regie, zo was zij, een sterkte persoonlijkheid.”
Zoon Jan Mijndert memoreerde haar in een gedicht tijdens het afscheid als iemand die ongevraagd commentaar gaf, die leefde met een open vizier en met een enorme drive. Iemand die nergens tegenop zag. Iemand die haar grenzen verlegde - ook al viel het niet altijd mee, ze deed het toch.
Floor Pater - Oskam vond dat ze een mooi leven had gehad en het was goed zo.













