Slot Zeist op een ansichtkaart uit de tijd waarin de gemeente het kocht.
Slot Zeist op een ansichtkaart uit de tijd waarin de gemeente het kocht.

Het Slot is honderd jaar van Zeist: gratis jubileumprogramma op zondag 15 september

12 september 2024 om 08:20 Activiteiten

ZEIST Stel je eens voor: het is honderd jaar geleden. Je fietst over de Donkerelaan in de richting van het gemeentehuis, dat nog geen twintig jaar oud is en de trots is van het groeiende dorp. Aan de overkant wordt hard gebouwd, want daar opent Figi volgend jaar een groot theater. Je steekt over, rijdt langs het ook nog nieuwe postkantoor. Op het plein voor het internaat op de hoek van de Lageweg spelen de jongens en je rijdt verder langs de pleinen waar nog altijd veel bedrijvigheid van de Hernhutters heerst. Voor je zie je... niets. Een lege vlakte, waar de laatste brokstukken van het ooit majestueuze Slot Zeist net verwijderd zijn. In de verte zie je de weg naar Bunnik. Binnenkort wordt hier gebouwd. N.V. Heemstede Bouw en Exploitatie Maatschappij heeft van de gemeente toestemming gekregen om hier een villapark te bouwen. Net zo’n wijk als een paar honderd meter verderop verrees, na de sloop van Kasteel Kersbergen.

SLOOP VOOR VILLABOUW

Het scheelde in 1924 niet veel of zo was het gegaan. De familie Labouchère verkocht Slot Zeist dat jaar aan een projectontwikkelaar. Niet om het 17e eeuwse gebouw voor de komend generaties in veilige handen te brengen, maar om de grond te kunnen bebouwen. Zes weken later stak de gemeente er een stokje voor. Op 11 september 1924 besloot de raad om het Slot voor 130.000 gulden te kopen. Het is volgende week dus een eeuw geleden dat Slot Zeist ook echt van Zeist werd. Een plan voor de toekomst was er niet. Daar was niet over nagedacht, het ging de bestuurders van Zeist om het behoud van het monument voor Zeist. 

BRAND 

In de afgelopen honderd jaar heeft het Slot een groot aantal bestemmingen gehad. In de jaren voor de oorlog waren er allerlei gemeentelijk diensten gevestigd. In 1940 werd het gebouw gevorderd door de Duitse Wehrmacht. Tijdens de laatste maanden van hun aanwezigheid brandde de linkervleugel af. Na de oorlog was het Slot zelfs korte tijd een gevangenis voor politieke gevangenen. 

MUZIEKSCHOOL

In 1968 trok de Zeister Muziekschool in Slot Zeist. Dat leek bij de opening een prachtig onderkomen voor de nu 85-jarige school, maar in de praktijk bleek niets minder waar. want de akoestiek van het Slot was helemaal niet geschikt voor het maken van muziek. Het gebouw bleek bijzonder gehorig, maar de muziekschool moest het er tot 1984 mee doen.

Honderd jaar na de aankoop van het Slot is de exploitatie in handen gegeven van een externe partij. Op dit moment is dat Fletcher Hotels. Die heeft een wensenlijst meegekregen die tien jaar geleden door een groep betrokken Zeistenaren is opgesteld. De linkervleugel is voor langere tijd verhuurd aan bedrijven, in de rechtervleugel is expositieruimte en een horecagelegenheid te vinden en het hoofdgebouw is te huur voor allerlei activiteiten. En er kan nog altijd getrouwd worden!

HUIDIGE UITERLIJK

In de jaren zestig heeft de gemeente Zeist het Slot laten restaureren door J.B. baron Van Asbeck. Zoals het er nu uit ziet, zag het er in het verleden nooit uit, want hij gebruikte allerlei onderdelen van andere oude gebouwen en maakte er een soort ideaalplaatje van: zoals het nu is, zo was Slot Zeist ooit bedoeld.

Hier vind je het jubileumprogramma.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie